روش صحیح شستن نوزاد چیست ؟

هنگام حمام کردن نوزاد به چه نکاتی باید توجه کرد

نحوه شستن نوزاد در روشویی

یکی از مهمترین مسائلی که بعد از تولد نوزاد برای پدر و مادرها به یک دغدغه اساسی تبدیل می شود، بحث استحمام نوزاد می باشد. بسیاری اوقات والدین دست به دامان تجربه بزرگترها می شوند و ترجیح می دهند که آنها این کار را انجام دهند، اما بسیاری از والدین نیز مایل هستند، اولین حمام نوزاد خود را که می تواند یکی از خاطره انگیزترین و لذت بخش ترین تجربه های آنها باشد را خودشان انجام دهند. اما قبل از حمام کردن نوزاد باید نکاتی رعایت شود تا یک شرایط امن و راحت برای استحمام کودک فراهم شود.

 

ابر حمام کودک

 

شاید برای شما نیز جای تعجب داشته باشد که چگونه یک نوزاد کوچک می تواند مشکلات بزرگی را در حین حمام کردن بوجود بیاورد، برخی از کودکان نسبت به شرایط محیطی حمام واکنش نشان می دهند، این حساسیت می تواند نسبت به صدای محیط، بوی شوینده ها و... باشد و در نهایت منجر به نا آرامی کودک شما شود. اما شما می توانید با فراهم آوردن شرایطی آرامش بخش میزان تنش کودک خود را در حین حمام کردن کاهش دهید. توجه به این نکته حائز اهمیت می باشد که پروسه حمام کردن کودک خود را با آرامش جلو ببرد و هیچ گونه عجله و استرسی نداشته باشد. زیرا استرس، عجله و بی حوصلگی مادر می تواند باعث تحریک کودک در زمان حمام کردن شود.

گل مخصوص حمام تک سبد

یکی از محصولاتی که می تواند در حمام کردن کودک، به شما کمک بسزایی بکند، استفاده از گل ایمنی حمام کودک می باشد. این محصول به گونه ای طراحی شده است که شما می توانید آن را براحتی در داخل وان حمام، سینک ظرفشویی، روشویی و... قرار دهید و با آرامش تمام کودک خود را استحمام کنید.

این گل به صورت یک وان عمی می کند و با توجه به اینکه با استفاده از پارچه مخمل بسیار نرم تهیه شده است، بنابراین پوست کودک شما در حین تماس با سطح آن احساس خوبی خواهد داشت. این محصول دارای گلبرگ های می باشد که در اطراف کودک قرار گرفته و مانع برخورد کودک شما با اطراف وان می شود. درون این گل زیبا با استفاده از الیاف مخصوص پر شده است تا سطحی نرم برای کودک شما فراهم آورد و کودک با قرار گرفتن بر روی سطح آن احساس آرامش کند.

 

این محصول به صورت یک وان مخصوص شستشوی کودک عمل کرده و کودک شما از یک حمام لذت بخش و ایمن بهرمند می شود. این محصول را می توانید بعد از استحمام کودک خود می توانید آبکشی نموده و سپس در داخل خشک کن قرار داده تا خیلی سریع خشک شود. شما می توانید از این گل حمام علاوه بر استفاده به عنوان وان مخصوص حمام نوزاد، بر روی سطوح مختلف استفاده کنید و کودک خود را بر روی آن قرار دهید تا کودک شما براحتی بر روی آن استراحت کند.

 

وان حمام کودک

 

 چه نکاتی را باید قبل از حمام کردن نوزاد به آنها توجه کرد؟

قبل از استحمام کودک خود لازم می باشد کلیه وسایل مورد نیاز را فراهم کنید تا در حین استحمام دچار سردرگمی و استرس نشوید. به این منظور کلیه مواد شوینده، لباس تمیز، حوله، زیرانداز، پوشک، وان مخصوص نوزاد، لوسیون و.... را نزدیک خود قرار داده تا با دسترسی آسان به آنها پروسه حمام کردن کودک با آرامش و به سرعت پیش رود. بسیاری از مادران قبل از فارغ شدن و در حین تهیه سیسمونی با سوال های زیادی مواجه می باشند، اینکه چه چیز هایی باید بخرند و چه چیزهایی را نیاز ندارند، به عنوان مثال آيا لازم است براي حمام نوزادان وان مخصوص نوزاد خريداري كرد؟ در چنین مواقعی برای نتیجه گیری بهتر می توان از تجربیات دیگران استفاده کرد. با توجه به اینکه یکی از مهمترین چالش های پیش روی والدین در چند ماهه اول تولد نوزاد، شستشوی او می باشد، بنابراین نیاز به خرید وان، پد محافظ وان حمام کودک و... می تواند کمک بسزایی به آنها در مواجه شدن با این چالش بکند.

آموزش شستن نوزاد در روشویی

مزیت شستن نوزاد در روشویی و سینک

توجه به این نکته حائز اهمیت می باشد که حمام کردن نوزاد در زمستان هر 2 روز یکبار و در تابستان می تواند به صورت روزانه انجام شود. اما با توجه به جثه کوچک کودکان تازه متولد شده، یکی از بزرگترین ترس مادران شستن نوزاد خود در حمام می باشد، زیرا پوست نوزاد در تماس با آب لغزنده می شود و احتمال لیز خوردن و آسیب دیدن کودک زیاد می باشد. توصیه به مادرانی که اولین تجربه فرزند داری دارند، استفاده از روشویی مخصوص شستن نوزاد می باشد. زیرا در این حالت مادر تسلط بیشتری بر روی کودک خود داشته و می تواند با امنیت بیشتری کودک خود را مورد شستشو قرار دهد.

مراحل شستن نوزاد در روشویی

قبل از انجام هر کاری شما باید وسایل مورد نیاز خود را برای استحمام کودک خود فراهم کنید تا در حین استحمام کودک دچار مشکل نشوید. بعد از این مرحله لازم می باشد از یک حوله یا یک قطعه ابر حمام برای داخل روشویی استفاده کنید، البته شما می توانید از گل ایمنی حمام کودک نیز در داخل روشویی استفاده نمائید تا مانع از لغزیدن و سر خوردن کودک شما شود. ذکر یک نکته مهم می باشد که تا قبل از اینکه بند ناف کودک شما نیافتد، نباید کودک را درون وان آب غوطه ور کنید. ( توصیه می شود برای اولین دفعات از کمک فرد دیگری در کنار خود استفاده کنید)

 

استند شستشوی نوزاد

 

انتخاب شوینده مناسب

برای شستن نوزاد خود از مواد شوینده ای متناسب با پوست کودک خود استفاده کنید، به طور معمول پوست نوزادان مقداری خشک می باشد و باید از شامپو و صابون متناسب با پوست کودک خود استفاده نمائید. برای شستشوی سر کودک خود از شامپویی استفاده کنید که موجب سوزش چشم کودک نشود و دارای رایحه و بوی زیاد نبوده، زیرا گاهی بوی تند مواد شوینده می تواند موجب ایجاد تنش در کودک شما بشود. به منظور جلوگیری از ورود مواد شوینده به داخل چشم کودک، دست خود را بر روی پیشانی او قرار دهید. بهتر است از لیف نرم که با استفاده از الیاف طبیعی تهیه شده است برای شستشوی بدن نوزاد خود استفاده نمائید و بعد از حمام کودک آنها را در معرض نور آفتاب خشک کنید.

تنظیم دمای آب برای شستن نوزاد

در این مرحله نیاز می باشد که دمای آب را تنظیم نموده، آب نباید بیش از حد گرم یا بیش از حد سر باشد زیرا کودکان تحمل گرمای زیاد را ندارند و در حین استحمام نسبت به افراد بالغ باید دمای آب کمتری را برای آنها استفاده نمود. برای سنجش دمای آب می توانید از آرنج خود استفاده کنید ودمای آب را تا حدود 25 درجه سانتی گراد تنظیم نموده تا کودک شما از این دمای آب احساس رضایت داشته باشد.

 

آسان شوی نوزاد

 

بهترین زمان برای حمام کردن نوزاد

یکی از نکاتی که باید به آن توجه داشت، انتخاب زمان مناسب برای حمام کردن نوزاد شما می باشد. هرگز کودک خود را بلافاصله بعد از شیر دادن، حمام نکنید و بهترین حالت زمانی می باشد که کودک شما نه سیر نه گرسنه باشد. تایمی را انتخاب کنید که علاوه بر اینکه خود از آرامش روحی خوبی برخوردار می باشید، با زمان خواب کودک شما تداخلی نداشته باشد به نظر می رسد، بهترین زمان برای حمام کردن نوزاد صبح و اوایل شب می باشد.

بعد از رعایت موارد فوق، به ترتیب شروع به شستن نوزاد خود از سر به سمت پایین تنه کنید وسپس با احتیاط کودک خود را بچرخانید و پشت وی را بشوید و در این حین دست شما باید در زیر بدن کودکتان باشد تا از سر خوردن احتمالی کودکتان جلوگیری شود. بعد از اتمام شستشو باید بدن کودک خود را به سرعت با یک حوله نرم و لطیف خشک کنید و لباس به وی بپوشانید.

 

برای خرید گل ایمنی حمام کودک تک سبد بر روی دکمه زیر کلیک کنید

اطلاعات بیشتر و خرید

 

 

ابر مخصوص وان حمام نوزاد

 

 با مشاهده ویدئو زیر اطلاعات بیشتری در رابطه با این محصول بدست آورید